LEADERSHIP TEAM
Jo Wreford | Headteacher Teaching & Learning Curriculum Lead Assessment Lead ECT Induction Tutor & Mentor |
Laura Tadman | Deputy Headteacher Inclusion Lead & SENDCO EAL & PPG Lead Behaviour Lead ECT Mentor |
Jolene Gee
| School Business Manager Finance GDPR Lead Health & Safety Lead |
Sue Kelly
| Events Lead Volunteers & Outreach Lead |
SAFEGUARDING TEAM
Jo Wreford
| Designated Safeguarding Lead |
Jolene Gee | Deputy Designated Safeguarding Lead
|
Sue Kelly
| Deputy Designated Safeguarding Lead |
Leigh Chapman | Early intervention
|
INCLUSION TEAM
Laura Tadman-Barson
| Inclusion Lead / SENDCo |
Lynda Devins
| Intervention Specialist |
Leigh Chapman | Senior Mental Health Lead Wellbeing Mentor Young Carer Lead |
OFFICE TEAM
Jolene Gee
| School Business Manager |
Helen Frank
| Administrative Officer (AM) |
Kate Watts
| Administrative Officer (PM) |
Don Eckford
| Site Manager |
EYFS TEAM
Laura Penberthy
| Nursery Class Teacher Early Years Lead |
Jenni Nicholas | Class Teacher (Fri) Nursery Teaching Assistant (Mon-Thur) |
Karen Bradley | Teaching Assistant (am)
|
Estefania Ortiz | Reception Class Teacher
|
Melissa Spicer
| Reception Teaching Assistant (HLTA) Medical Admin Officer |
KS1 TEAM
Jude Clark | Year 1 Class Teacher
|
Karen Hutchins | Year 1 Teaching Assistant (HLTA)
|
Teresa Nagle | Year 1 Teaching Assistant
|
Hayley Stoddart | Year 2 Class Teacher
|
Sue Kelly | Year 2 Teaching Assistant (HLTA) Mon-Thur
|
Emma Skinns | Year 2 Teaching Assistant
|
LKS2 TEAM
Joel Edwards
| Year 3 Class Teacher |
Rebecca White
| Year 3 Teaching Assistant |
Erin Halberstadt | Year 4 Class Teacher
|
Susanna Holroyd
| Year 4 Teaching Assistant |
Lucy Brett
| Year 4 Teaching Assistant |
UKS2 TEAM
Melissa Warner
| Year 5 Class Teacher |
Josh Penberthy
| Year 5 Teaching Assistant
|
Amber Lester | Year 5 Teaching Assistant
|
Jo Wreford | Year 6 Class Teacher
|
Laura Tadman-Barson | Year 6 Class Teacher
|
Stephnie Birthwright | Year 6 Teaching Assistant
|
Dan Notice | Year 6 Teaching Assistant
|
SUBJECT LEADERS
Jo Wreford | English Lead Spanish Lead Science Lead |
Laura Penberthy | PSHE Lead RSHE Lead Early Reading Lead |
Melissa Warner | Geography Co-ordinator
|
Josh Penberthy | PE & Healthy Living Lead
|
Sarah Taunton-Johnson | Maths Lead Computing Lead
|
Joel Edwards | History Co-ordinator
|
Hayley Stoddart | RE Lead
|
SLT | Arts Lead
|
SPECIALIST TEACHERS
Joshua Penberthy
| PE Coach |
Jenni Nicholas
| Forest Schools Lead |
Leigh Chapman
| MiSP Mindfulness Teacher
|
Louise Lipton
| Drama Teacher (external) |
Tara Maysey
| Music Teacher (external) |
Lee Harvey Robinson
| Dance Teacher (external) |